V ponedeljek 8. aprila 2024 je v veliki dvorani Državnega zbora potekal  34. Nacionalni otroški parlament  (NOP) na temo »Duševno zdravje otrok in mladih«. Letos je območje Krasa in Brkinov predstavljala OŠ Srečka Kosovela Sežana. Tega pomembnega zasedanja sta se udeležili dve učenki: Ana Julija Špan v vlogi delegatke ter Živa Pfeifer kot novinarka. Ana Julija je bila na pripravljalnem sestanku 28. marca imenovana v predsedstvo nacionalnega otroškega parlamenta in je skupaj z dvema članicama in predsednico vodila omenjeni dogodek.

Zasedanje je pričelo s pozdravi in izvolitvijo organov 34. NOP,  poročilom o prisotnosti in zastopanosti regij ter navodili udeležencem. Sledile so aktivnosti po delovnih skupinah, ki so obravnavale naslednja vprašanja: Kaj je duševno zdravje?, Vpliv okolja na moje duševno zdravje, Moji viri pomoči ter Spremembe za krepitev mojega razvoja. Poročila skupin so sledila na plenarnem zasedanju, na katerem so mlade parlamentarce pozdravili visoki gostje: predsednik vlade, predsednica državnega zbora, nekateri ministri in poslanci. Sledila je pestra in vsebinsko bogata razprava. Na koncu je sledila predaja zaključnega dokumenta (memoranduma) predsednici Državnega zbora RS. Delegati so tudi glasovali o temi za naslednje šolsko leto. Največ podpore je dobila tema »Šolski sistemi«.

Mentor: Danilo Ravbar

Foto: DZ/Matija Sušnik