Mesec maj združuje vse generacije. V povezavi projektov Simbioze giba, Vodne šole in Gozdne šole so učenci v torek, 9. 5. 2023, povabili svoje starše in vse domače na športni dan. Za začetek so se zbrali ob rožicah pred šolo in si zapeli pesmico za pozdrav. Pot so nadaljevali proti Preložam, kjer so si ogledali nekaj vodnih virov, ki so bili pomembni predvsem v preteklosti. To so: komunska štirna iz leta 1903, korito za napajanje živine in kala Merišče ter Lanišče. Spoznali so, da so ljudje vodo iz kalov uporabljali za zalivanje, gašenje požarov in napajanje živine, vodo iz štirn pa za pitje in kuhanje. Polni zagona so nadaljevali pohod proti izviru Vroček, ki mu domačini pravijo »Uroče«. Legenda pravi, da je ta voda veljala za sveto, ker naj bi imela čudežno moč. Učenci so med potjo opazovali drevesa v mešanem gozdu, poslušali ptičje petje, iskali markacije, našli mlade žabice, drevesne gobe in še veliko bi vam lahko našteli. Imeli so krasen dan in se veselijo ponovnega druženja z domačimi.