Čebelarji na OŠ Sežana bi radi opomnili na pomen čebel in ohranjanju okolja v katerem živimo.
Slovenija je v okviru Organizacije Združenih narodov (OZN) predlagala, da se 20. maj razglasi za svetovni dan čebel. Po treh letih mednarodnih prizadevanj so države članice Združenih narodov 20. decembra 2017 soglasno potrdile predlog Slovenije in tako je 20. maj razglašen za svetovni dan čebel.
Maj je mesec bujnega razvoja čebel in narave na severni polobli, na južni polobli pa je to jesenski čas, ko se pobirajo čebelji proizvodi in začne sezona uporabe medu in medenih izdelkov.
- maja se je tudi rodil Anton Janša (1734–1773), slovenski čebelar, pionir sodobnega čebelarstva in eden največjih strokovnjakov za čebele.
Vsak posameznik lahko prispeva k ohranjanju čebel in drugih opraševalcev:
- Na balkonih, terasah in vrtovih v okrasne namene zasejmo medovite cvetlice.
- Kupimo med in ostale čebelje pridelke pri najbližjem lokalnem čebelarju.
- Ozaveščajmo otroke in mladostnike o pomenu čebel in izrazimo podporo čebelarjem.
- Doma na balkonu, terasi ali vrtu postavimo svoje gnezdišče za čebele – lahko ga naredimo sami ali pa ga kupimo v trgovinah z opremo za hišo in dom.
- Ohranimo stare travnike z večjo pestrostjo rastlin in sejmo na travnike medonosne rastline.
- Na travnikih kosimo cvetoče rastline šele po njihovem cvetenju.
- Odstopimo primerne kmetijske lokacije za začasno ali trajno namestitev čebel, saj bodo tako imele čebele ustrezno pašo, naše rastline pa bodo oprašene in bodo tako bogatejše obrodile sadove.
- Če je res potrebno, potem uporabljajmo čebelam neškodljive pesticide in škropimo v nevetrovnem vremenu zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, ko se čebele umaknejo s cvetov.
Mulčimo cvetoče rastline v sadovnjakih in vinogradih pred škropljenjem s pesticidi, da po škropljenju ne privabljajo čebel.
Povzeto po viru: https://www.worldbeeday.org/si/o-projektu/zakaj-20-maj.html