Korona virus, ki je svojo pot začel na Kitajskem, se je v večjem obsegu pojavil tudi pri naših sosedih, v Italiji, torej zelo blizu nas.

Virus se prenaša kapljično, kar pomeni, da je za prenos potreben tesnejši stik z bolnikom, Možno je, da se z novim koronavirusom okužimo ob stiku z onesnaženimi površinami, ni pa še zanesljivo dokazano. Čeprav ni dokazano, da bi se novi koronavirus prenašal po zraku (aerogeno), se svetuje previdnost in zaščita.

Bolezen se kaže z vročino, kašljem in občutkom pomanjkanja zraka, kar je običajno za pljučnico. Inkubacijska doba je 14 dni oziroma več, kar pomeni, da v tem obdobju ne vemo, da smo okuženi, če smo.

Glede na resnost bolezni, je nujna odgovorna preventiva vseh na šoli, kar pomeni:

• temeljito umivanje rok večkrat na dan, posebej pred obroki – učitelji prosim, dodatno nadzirajte učence. Umivanje rok lahko nadomesti razkužilo, ki mora vsebovati najmanj 60 odstotkov alkohola.
  • kašljamo in kihamo v rokav oblačila, ne dotikamo se oči, ust oziroma obraza.
  • v kolikor ste prehlajeni, kašljate, kihate … ostanite preventivno doma, ne glede na to ali imate vročino ali ne.

Pričakujemo nadaljnja navodila ministrstva, o čemer vas bomo obvestili.

Učitelje v matičnih učilnicah prosim, da ob lijake namestite navodila za umivanje rok, ki jih najdete v zbornici.

vodstvo šole

nasveti za umivanje rok: koronavirus SARS-CoV-2