V oktobru 2022 je lokavska šola postala Vodna šola. Pridružila se je mednarodnemu projektu Erasmus + projekt Vodna šola, v katerega je vključenih že 7 evropskih držav: Avstrija, Bolgarija, Češka, Nemčija, Italija, Anglija in Slovenija. Glavni cilj projekta je, da učitelji učence spodbujajo k navadi pitja vode iz pipe, saj v šoli, kjer se veliko dogaja, lahko učenci zlahka pozabijo na žejo.

Vodna šola pomeni, da:

 • Učenci pijejo vodo iz pipe in nesladkane napitke na vodni osnovi (v vodnih odmorih; dopoldan in popoldan, pri malici in kosilu).
 • Učenci imajo dostop do sveže pitne vode iz pipe. Imajo svoje lončke ali bidone.
 • Učenci ne prinašajo od doma sladkih pijač in sladkarij.
 • Učitelji v razredu pijejo vodo (so vzorniki).
 • Učitelji spodbujajo učence, da pijejo dovolj (imajo pravila pitja vode, opomnike).

Zakaj je dobro piti vodo?

 • Primerna oskrba z vodo je nujna za optimalno zdravje in delovanje možganov.
 • Preventivno deluje proti debelosti; debelost je pri otrocih velikokrat povezana z uživanjem sladkih pijač. Skoraj 40% sladkorja, ki ga otroci zaužijejo, pride iz sladkih pijač.
 • S spodbujanjem pitja nesladkanih pijač se izognemo zobnemu kariesu.
 • Izboljšajo se kognitivne sposobnosti. Skoraj polovica šolarjev ne zadovolji svojih minimalnih potreb po vodi. Tudi majhna dehidracija lahko poslabša kognitivne sposobnosti, povzroči utrujenost in glavobole, kar negativno vpliva na učno učinkovitost.
 • Primerna hidracija je pomemben pogoj za koncentracijo in učinkovitost v šoli.

Voda in okolje

Pomembna cilja tega projekta sta tudi:

 • Spodbujanje zaščite vode in trajnostne rabe vodnih virov.
 •  Z manjšo uporabo vod iz plastenk pripomoremo k čistejšemu okolju. Šole, ki ne uporabljajo plastenke, pomembno prispevajo k uresničevanju Evropske strategije za plastiko v krožnem gospodarstvu.

Med šolskim letom bodo na šoli izvajali dejavnosti povezane z vodo na naravoslovnem, družboslovnem, jezikovnem, likovnem, glasbenem področji …. Na koncu bodo projekt v mesecu juniju zaključili z vodnim dnevom, katerega se učenci že sedaj veselijo.

Aktiv PŠ Lokev