V sredo, 9. 6., so se učenci 7. razredov v mehurčkih odpravili v Inkubator in v klet Vinakras. Inkubator je prostor oz. kompleks, ki s svojimi storitvami podpira mlada podjetja. Prvi podjetni inkubator je nastal prav v Sežani, leta 1991. V njem gostuje tudi višja strokovna šola, ki ponuja programa oblikovanje materialov in fotografija. Učencem je direktor Dorijan Maršič predstavil nekaj osnovnih podatkov o inkubatorju. Povedal jim je, da je inkubator zelo uspešen in da propade zelo malo podjetij. Uspešnost podjetij je 85–95 %. Trenutno se v inkubatorju razvija okrog 50 podjetij, ki delujejo na različnih področjih. Veliko diplomantov visoke strokovne šole se odloči za samostojno pot. Najmlajši uporabnik, ki si želi samostojne poti, je srednješolec. V spremstvu Jelene Uršič, ravnateljice višje strokovne šole, so si učenci najprej ogledali delavnico, v kateri se brusijo dragi kamni. Sledil je obisk podjetja Kyma, ki se ukvarja z izdelavo različnih merilcev za pospeševalnike in trkalnike delcev. Skozi okno so si učenci lahko ogledali izolirani laboratorij, v katerem se izvajajo razne meritve pri določenih pogojih. Sledil je ogled zadruge Vinakras, ki se ukvarja s pridelavo kraškega vina. Enolog je učence popeljal skozi proces pridelave vina. Ogledali so si, kje grozdje stehtajo, zmeljejo, prešajo … Na koncu jih je odpeljal v klet in jim pokazal sode za shranjevanje in dozorevanje vina. Ogledali so si tudi polnilnico. V parku so učenci pojedli malico in se z učitelji pogovorili o požarni in potresni varnosti.

Članek so pripravili: Svit Onič, Gala Mljač in Metka Mateta iz 7. E