V petek, 11. aprila 2025, so se učenci 8. razredov podali na kulturni dan v Kranj – mesto, ki je tesno povezano z enim največjih imen slovenske književnosti, Francetom Prešernom. Namen kulturnega dne je bil spoznavanje kulturne dediščine Gorenjske in poglabljanje razumevanja Prešernovega življenja in dela.
Učenci so se udeležili štirih zanimivih delavnic:
Prva je bila razstava Čudovita Gorenjska v Gorenjskem muzeju. Tam so si ogledali bogato zbirko predmetov, fotografij in zgodb, ki prikazujejo naravne lepote in kulturne posebnosti Gorenjske.
Sledila je ustvarjalna in poučna delavnica pisanja z gorskimi peresi, kjer so učenci preizkusili, kako so pisali nekoč – s črnilom in pravimi peresi. Njihova naloga ni bila lahka: prepisovali so verze Prešernove Zdravljice, kar je marsikoga spomnilo, kako drugačno je bilo pisanje pred dobo računalnikov in telefonov. Kljub vsem packam in kapljicam črnila je bilo vzdušje odlično, veliko pa se jih je še posebej potrudilo, da bi bile njihove črke čim lepše – kot iz časov pesnika samega.
V tretji delavnici so obiskali Prešernov gaj, miren park v središču mesta, kjer stoji Prešernov spomenik ter spominska obeležja drugim slovenskim literarnim ustvarjalcem. Tam so se učenci sprehodili med drevesi in se v živo srečali s kulturno zgodovino, ki jo običajno spoznavajo le v učilnicah.
Na koncu so si ogledali še Prešernovo hišo, kjer je pesnik nekaj let živel in ustvarjal. Skozi zanimivo vodstvo so učenci spoznali njegovo osebno zgodbo, literarno pot in pomen, ki ga ima Prešeren še danes za slovenski narod.
Kulturni dan v Kranju ni bil le poučen, ampak tudi navdihujoč. Učenci so skozi različne dejavnosti doživeli del zgodovine na zelo oseben način – in gotovo se bodo nekateri od njih Prešernove Zdravljice zdaj spomnili še z nekoliko več spoštovanja in s spominom na malo popackane prste.
Besedilo: Jasmina Kofol
Fotografije: Monika Gec, Jasmina Kofol, Lucijana Rebec