Na prvi pomladni dan, 20. 3. 2023, so otroci iz lokavskega vrtca in podružnične šole Lokev, v Kulturnem domu Lokev pripravili prireditev za starše in ostale obiskovalce. Kot je že vrsto let navada, so tudi to prireditev oblikovali in izvedli skupno šola in vrtec, saj skupno sodelujejo na vseh pomembnih dogodkih v krajevni skupnosti.

Marec je mesec, ko se prebudi narava, ko praznujejo svoj praznik ženske in še posebno mame in ko se poklonimo kraškemu pesniku Srečku Kosovelu.

Po pozdravnih besedah ravnateljice vrtca Sežana Teje Čeh Svetina, ravnatelja OŠ Srečka Kosovela Sežana Alena Kofola in predsednika KS Lokev Roberta Mülnerja so otroci iz vrtca deklamirali Kosovelove pesmi in zaplesali ob pesmi Mamica je kakor zarja. Sledil je glasbeni recital v izvedbi učencev lokavske podružnice. Pesmi Srečka Kosovela so predstavili s petjem, deklamiranjem in gibalno dramatizacijo.

Nato so ob glasbi s plesom priklicali pomlad, mamam pa povedali, zakaj so tako posebne in jim zapeli pesem Otrok poje.

Vsem ženskam v dvorani so otroci poklonili cvetlico in si za svoj nastop prislužili velik aplavz.